czwartek, 29 maja 2014

Pomysł na prezent na Dzień Dziecka .

Witajcie . Dzisiaj przygotowałam dla was post z pomysłem na prezent na zbliżający się wielkimi krokami Dzień Dziecka .
Historycznie ustanowiony w celu uznania praw dzieci, dzisiaj stał się najbardziej kolorowym i radosnym dniem w roku. Dzień Dziecka, jak co roku jest najbardziej wyczekiwanym dniem przez wszystkie dzieci.
 To wtedy rodzice, dziadkowie i ciocie prześcigają się w pomysłach, jakie prezenty ofiarować pociechom.
 Wybierając upominek warto wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka oraz jego oczekiwania. Kilka lat temu hitem były tamagotchi - elektroniczne jajo, które wymaga opieki i czułości. Ogromna liczba osób na całym świecie straciła głowę dla ukrytego w plastikowym pudełku elektronicznego stworzenia. Jednak ta zabawka okazało się tylko zapowiedzią następnych pomysłów. Kolejnym był Furby - pluszowy futrzak zaopatrzony już w zmysły wzroku, słuchu i mowy. Odpowiednio zaprogramowany na określone impulsy od właściciela, sprawiał wrażenie uczestnika zabawy. Idąc z duchem czasu pojawia się Lego Mindstorms - zestaw klocków umożliwiający zbudowanie prostego robota. Prezenty, które od lat niezmiennie cieszą się popularnością w Polsce to: rowery górskie, rollery, snowboardy. Idąc z duchem czasu, można podarować przenośny odtwarzacz MP 4, edukacyjny program komputerowy, czy też ramkę multimedialną na zdjęcia.
Jak pokazują badania, coraz więcej rodziców, chcąc spełnić marzenia swoich dzieci, deklaruje chęć wybierania upominku, który nie tylko jest modny, ładny ale także pozwala dziecku nabywać nowe umiejętności. Dr Kathleen Alfano, pod kierunkiem którego powstało laboratorium badawcze Play Lab, w którym przy udziale rodziców i dzieci projektuje się i testuje zabawki, mówi: ,,Dobrze jest kupować zabawkę z określonego powodu, żeby zaspokoić jakąś konkretną potrzebę dziecka, a nie dla samego kupowania. Trzeba dać dziecku czas na poznanie nowej zabawki, towarzyszyć mu w tym, rozmawiać, razem odkrywać nowe możliwości zabawy. Dzięki temu możemy lepiej poznać sposób myślenia dziecka, jego umysł, psychikę. Po prostu - lepiej poznać własne dziecko”.
Idealne prezenty na Dzień Dziecka powinien łączyć w sobie elementy zabawy z elementami edukacyjnymi, zgodnie z zasadą, że można "uczyć bawiąc". Lepiej kupić jeden, starannie przemyślany prezent dla dziecka, niż zasypywać je dużą ilością nieprzemyślanych drobiazgów. Edukacyjnemu wyzwaniu starają się sprostać różne firmy. Dla maluchów proponowane są kolorowanki i klocki edukacyjne. Taki prezent - poza sprawieniem radości - rozwija możliwości motoryczne i koncepcyjne malucha. Podobną rolę spełnią gry edukacyjne dla nieco starszych pociech. Idealny prezent dla dziecka w wieku szkolnym to encyklopedia obrazkowa, gra strategiczna, czy edukacyjny program komputerowy rozwijający pamięć i koncentrację uwagi. Jak mówi Agnieszka Malińska z firmy FORMAT: ,, Dostęp do komputera, Internetu i gier komputerowych powoduje, że coraz młodsze dzieci wykazują zainteresowanie tą formą rozrywki. Kupując gry, rodzice nie zawsze kierują się walorami edukacyjnymi, najczęściej ulegają presji dzieci. Dużą ich stanowią przepełnione agresją gry walki ale są również gry i programy o charakterze edukacyjnym, uczące podejmowania decyzji i logicznego myślenia. Można w nich regulować tempo i stopień trudności. Dzieci i młodzież wykonując proste zadania rozwijają umiejętność samodzielnej nauki, utrwalają wiadomości i kształtują pamięć, a wszystko to w formie zabawy”.
W zależności od zasobności portfela i naszej pomysłowości prezenty mogą być tańsze lub droższe, praktyczne jak i zupełnie niepraktyczne, na jeden sezon lub służące dziecku przez lata. Warto zastanowić się nad podarunkami, które wymagają od niego nie tylko kociego refleksu i wyćwiczonych w używaniu dżojstika nadgarstków, ale przede wszystkim pracy szarych komórek. Najlepiej wspólnie z rodzicem. Bo najpiękniejszy podarunek, jaki możemy sprawić dziecku to czas mu poświęcony i uczestnictwo w jego święcie. Najlepszy prezent nie zastąpi dziecku rodziców. Postaraj się więc w tym dniu znaleźć przede wszystkim więcej czasu, żeby okazać mu dużo czułości i troski. I choć przez chwilę znowu spojrzeć na świat z perspektywy dziecka.
Jak wspomagać naukę i zdobywanie nowych doświadczeń
Przede wszystkim nie zwlekaj! Już w bardzo wczesnym dzieciństwie możesz na tyle spotęgować ciekawość dziecka, by na całe życie rozwinęło się w nim zamiłowanie do nauki. Po drugie, zapewnij dziecku celową, ale przede wszystkim ciekawą zabawę. Na pewno pomocna będzie seria zabaw i gier edukacyjnych Akademia Umysłu JUNIOR dla dzieci w wieku 5-9 lat. Zapewnia ona szereg elementów, które poprzez zabawę doskonale stymulują rozwój dziecka:
http://www.akademia-umyslu.pl/zamowienie/rodz/pbl13_f37e4493d5570f0c201ffc5db11d5ebf12d82bd0

 • odkrycia i eksperymenty – świat jest pełen fascynujących rzeczy i wydarzeń, które dziecko musi przeżyć, aby je poznać. Z Tabi – przewodniczką najmłodszych po niesamowitym świecie Akademii Umysłu JUNIOR – będzie to wspaniałą przygodą;
 • wiedza – dociekliwy umysł dziecka chce wiedzieć. Nic prostszego – Twoje dziecko bawiąc się w najlepsze, pozna m.in. gwiazdozbiory, gatunki zbóż, motyli i kwiatów, odległości miast Polski, flagi krajów i wiele innych ciekawych i przydatnych na co dzień rzeczy;
 • na wesoło – wszystkie ćwiczenia gwarantują świetną zabawę; nauka to – jakże pożyteczny – skutek uboczny;
 • budowanie poczucia własnej wartości – dziecko, aby mogło się uczyć, musi mieć dobre mniemanie o sobie. Dlatego cała seria zawiera zadania o różnym stopniu trudności, a pochwały i nagrody zachęcają do dalszych działań. Ponadto Seria Akademia Umysłu otrzymała główną nagrodę w kategorii multimedia w IX. edycji Konkursu: „Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka i jest całkowicie wolna od przemocy.
 Współcześni psychologowie oraz pedagodzy apelują do rodziców, by dopingowali swoje dzieci w twórczym poznawaniu świata oraz pomagali rozwijać ich kreatywne myślenie.  Jest to bardzo ważne zwłaszcza w dobie zmieniającego się świata oraz natłoku informacji. Młody człowiek, żeby odnaleźć się we współczesnym świecie, musi nauczyć się szybko przyswajać nowe umiejętności i informacje oraz błyskawicznie dopasowywać się do zmieniających się warunków. Jak zatem pomóc naszemu dziecku w rozwoju kreatywności? C.J. Simister - autorka książki „Bystrzaki. Jak rozwinąć niezwykły umysł Twojego dziecka” przekonuje, że podstawą rozwijania wyobraźni i pomysłowości dziecka jest zabawa. Fascynujące gry oraz zadania wyjątkowo pobudzają pracę umysłu i kreatywność małego odkrywcy.

Zbliża się Dzień Dziecka, nie warto dawać pociechom przypadkowych prezentów, niech to będzie coś wartościowego. Jestem przekonana, że Akademia Umysłu JUNIOR to najlepszy podarunek – świetna zabawa i korzyści nie do przecenienia.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam na stronę Akademii Umysłu , gdzie możecie dowiedzieć się więcej o ich programach  (KLIK) . A wy macie wybrany prezent na Dzień Dziecka ;) ? . Czekam na wasze komentarze ;).

4 komentarze:

 1. 5-9 latków brak :) już jesteśmy na wyższym etapie, ale pomysł super, przerabialiśmy wiele książek dotyczących odkryć i eksperymentów :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na stronie Akademii Umysłu znajdują się gry dla starszych dzieci jak i dorosłych , więc polecam ; ) .

   Usuń